6 porad, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w domu

6 porad, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w domu

Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie. Warto więc zadbać o ten aspekt już podczas jego budowy. Jeśli interesują Cię ciekawe rozwiązania dające maksymalną ochronę domownikom, zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Znajdziesz w nim praktyczne porady dotyczące tego, co zrobić, aby dom można było określić mianem bezpiecznego.

Zabezpieczenia przed włamaniem
Jednym z najbardziej powszechnych zagrożeń jest włamanie, które może nastąpić zarówno kiedy wybierzemy się na dłuższe wakacje, jak i wtedy, gdy spędzamy czas w domu. Najczęściej dochodzi do niego w nocy, bo wtedy istnieje mniejsza szansa, że ktoś odpowiednio wcześnie zareaguje. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji? Jest kilka rozwiązań, które mogą w tym pomóc, a zalicza się do nich m.in. instalację antywłamaniowych drzwi i bramy garażowej. Tego typu produkty mają specjalny system zamków i bardzo trudno jest je wyważyć. Niektóre drzwi antywłamaniowe mają zamontowany w skrzydle minialarm, który ustawia się za pomocą specjalnego kodu. Ten niewielki sprzęt jest odporny na wstrząsy, więc nie musimy się obawiać, że podczas próby włamania dojdzie do jego uszkodzenia i nie będziemy w porę poinformowani o tym, co dzieje się w naszym domu. Elementami narażonymi na uszkodzenie w celu dostania się do środka budynku są okna. Istnieje ryzyko, że złodziej będzie w stanie je zbić, dlatego warto wybierać okna o podwyższonej klasie odporności. Niektórzy właściciele domów decydują się na instalację specjalnych rolet antywłamaniowych. Stanowią one nie tylko ochronę, ale mogą też być wykorzystywane jako osłona przed zbyt intensywnym słońcem.


Monitorowanie domu i posesji
Dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem na zapewnienie lepszego zabezpieczenia dla naszego domu są urządzenia umożliwiające jego monitorowanie, przykładowo kamera Wi-Fi. Ten pozornie niewielki sprzęt może uchronić nas i domowników przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Jego instalacja zwykle jest prosta i nie zajmuje dużo czasu. Warto wspomnieć o tym, że kamery dzieli się na przystosowane do pracy wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Można więc skutecznie monitorować zarówno poszczególne pokoje, jak i bramę wjazdową czy wejście (w zależności od tego, jak ustawiamy kamerę). Na rynku dostępne są niewielkie modele, które pozostają niewidoczne dla osób postronnych. W rezultacie zmniejsza to ryzyko, że np. osoba, która chce coś ukraść najpierw uszkodzi sprzęt, aby nie zarejestrował on żadnych dowodów, a dopiero później przystąpi do działania. 

Instalacja czujników
Kolejnymi urządzeniami, które są niewielkie, ale mają bardzo ważne działanie są czujniki. Najbardziej rekomendowanym sprzętem jest czujnik czadu. Wynika to z tego, że coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której muszą interweniować strażacy. Dzieje się tak w okresie grzewczym. Warto dodać, że czad jest niewidoczny i bezwonny, dlatego też samodzielne określenie, że dzieje się coś złego jest niemożliwe. Obowiązkiem każdego właściciela domu jest też regularne sprawdzanie systemu grzewczego. Warto mieć w swoim domu także czujnik dymu (czasami jedno urządzenie łączy kilka funkcji). Zazwyczaj czujniki są przeznaczone do montażu na ścianie lub suficie, a ich instalacja nie jest skomplikowana ani nie zabiera zbyt dużo czasu.

Zakup piorunochronu
Dobrym rozwiązaniem na zwiększenie naszego bezpieczeństwa w domu jest instalacja piorunochronu. Jest to urządzenie przeznaczone do montażu na dachu i ścianach budynków. Jego celem jest rozproszenie energii pochodzącej z wyładowania elektrycznego. Dzięki takiemu sprzętowi nie trzeba się obawiać, że wskutek uderzenia pioruna dojdzie np. do uszkodzenia instalacji elektrycznej i pożaru. Podczas burzy, ale też silnych podmuchów wiatru trzeba zamknąć wszystkie okna i pozbyć się znajdujących się na zewnątrz przedmiotów, które mogłyby np. uderzyć w okna i doprowadzić do ich zniszczenia.


Zabezpieczenie przed pożarem
Co zrobić, aby uchronić się przed pożarem? Przede wszystkim należy zachować rozsądek, ponieważ jak wskazują badania, wiele niebezpiecznych sytuacji jest związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem osób dorosłych. Do wybuchu pożaru może przyczynić się także niepoprawnie zrobiona albo wadliwa instalacja elektryczna, pozostawienie włączonego żelazka czy innego urządzenia do prądu, a także niedopilnowanie znajdującego się na gazie garnka. Eksperci zwracają uwagę na to, aby mieć w swoim domu gaśnicę, którą będzie można użyć, kiedy dojdzie do pożaru. Warto wyposażyć się także we wspomniane wcześniej czujniki. Zaalarmują one wszystkich domowników o tym, że dzieje się coś złego, dzięki czemu zyskają oni więcej czasu na ewakuację.

Ubezpieczenie domu
Aby czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że w razie wystąpienia sytuacji losowej będziemy mogli liczyć na pomoc finansową warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie na dom. Przed zdecydowaniem się na konkretną usługę należy dokładnie przeczytać umowę i dowiedzieć się, w jakich wypadkach, mimo wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia pieniądze nie są wypłacane.

zrodlo: badzbezpieczny.com